

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.3 mm |
| Width | 3.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.18 g |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.3 W |
| Power Dissipation | 19 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 310 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.3 A |
| Rds On Max | 103 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 4.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 10 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 1.3 ns |
| Gate Charge | 6 nC |
| Drain to Source Resistance | 103 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 4176
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95752
Ext.Price$0.95752
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95752 | $0.95752 |
| 10 | $0.60871 | $6.08710 |
| 25 | $0.53374 | $13.34350 |
| 50 | $0.46800 | $23.40000 |
| 100 | $0.41037 | $41.03700 |
| 300 | $0.36705 | $110.11500 |
| 500 | $0.32830 | $164.15000 |
| 1000 | $0.29837 | $298.37000 |
| 3000 | $0.25819 | $774.57000 |
| 5000 | $0.23681 | $1184.05000 |
